דיני עבודה
 
 

פסקי דין דיני עבודה

 
 
 הפסיכיאטר שהואשם בהטרדה מינית וזוכה, הוחזר לעבודה סדירה.
 
 עב (ב"ש) 1930/02 אלכסנדר זבולונוב ואח' נ' שירותי בריאות כללית – מאגר נבו  
 תא (ת"א) 34548/07 וינקלר עופר נ' ד"ר פינוס משה  
בד"מ 67/04 מתן חוות בהליכים פליליים שהמדינה היא צד להם  
עב (ת"א) 8588/06 ד"ר ציזי ויסברג נ' קופת חולים לאומית - מאגר נבו  
   

 

כמו תחומים משפטיים רבים, גם תחום דיני העבודה מורכב מהוראות שקבע המחוקק ומהוראות שנקבעו בפסיקה. כמו בתחומים משפטיים אחרים, גם בתי הדין לעבודה נדרשים לדון בשאלות ובסוגיות משפטיות שהמחוקק לא נתן להם מענה ברור ואף להתאים עצמם לשינויים הרבים והתכופים שחלים בשוק העבודה המודרני.
לכן, גם אם נדמה לנו שאנו מכירים את כל החוקים הקשורים לדיני העבודה, הרי שהפסיקה הענפה והדינאמית של בתי הדין מקשה עלינו להתמצא בכל ההיבטים הקשורים ליחסי עובד-מעביד ובכל התקדימים המשפטיים בתחום. בקיאות שכזו יש רק לעורך דין לדינה עבודה, וכדי ליהנות ממנה עלינו לקבל ממנו ייעוץ משפטי בתחום.

פסקי דין חשובים בדיני עבודה

ייעוץ משפטי אצל עורך דין לענייני עבודה יוכל ללמדנו דברים רבים שאינם כתובים בחוקים המרכיבים את דיני עבודה. עורך דין לדיני עבודה מתמצא בשלל פסקי הדין של בתי הדין לעבודה ושל בג"צ, אשר מהווים נדבך חשוב בדיני העבודה ומשקלם כמשקל הוראות החוק. להלן כמה דוגמאות:

 
פסקי דין דיני עבודה - ערן קייזמן    פסקי דין דיני עבודה
 

מיהו עובד?

הבסיס למרבית התביעות טמון בהוכחת קיומם של יחסי עובד-מעביד בין תובע לנתבע. אולם דווקא לשאלה בסיסית ומהותית כמו "מיהו עובד" המחוקק לא נתן תשובה. התשובה לכך ניתנה בפסיקות שונות של ביה"ד לעבודה, אשר קבע את "המבחן המעורב", המכיל מספר מבחני משנה וסממנים לקביעה האם קיימים יחסי עובד-מעביד בין הצדדים, כמו למשל: "מדינת ישראל נגד בוכריס", "סרוסי נגד ביה"ד הארצי לעבודה", "מור נגד ביה"ד הארצי לעבודה", "עריית נתניה נגד בירגר" ועוד. ההלכה שנקבעה בפסקי הדין כוללת את מבחן ההשתלבות (קיומו של מפעל, קשר חוזי, עבודה אינטגראלית מפעילות המפעל וכו'), וכן סממנים נוספים כמו: פיקוח, מידת החיוניות והמרכזיות, התמשכות הקשר, בלעדיות העבודה, מקום הביצוע, שכר וצורת תשלום ועוד.

 

מיהו מעביד?


גם על שאלה זו אין הגדרה בחקיקה, והיא הופכת קריטית במיוחד לנוכח צורות ההעסקה החדשות, כמו עובדי קבלן ועובדים זרים, הכוללות עובד, מעביד ומשתמש. כדי להשיב על שאלה זו נחוץ ייעוץ משפטי אצל עורך דין לדיני עבודה. רק עורך דין לדיני עבודה יכיר למשל את ההלכה שנקבעה בפסק הדין "עליאה נגד כפר רות", בה נקבעו הסממנים ל"מעביד" ומבחני ההוכחה שבהם צריך לעמוד מי שטוען שאיננו המעביד.
 

מיהו ארגון עובדים יציג?


אבן יסוד חשובה במשפט העבודה בישראל הוא חופש ההתארגנות של העובדים לשם הקמת ארגון עובדים ושיפור מעמדם ותנאי העסקתם במסגרת יחסי עבודה קיבוציים. אולם חוק הסכמים קיבוציים אינו מספק מענה לכל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות. רק בייעוץ משפטי אצל עורך דין לדיני עבודה תוכלו ללמוד על ההלכות שנקבעו בנושאים שכאלו במסגרת הפסיקה.
כך למשל, בפסק דין "ההסתדרות הכללית נגד אגודת העובדים הבכירים בחברת פז" נקבע שהחברות בארגון עובדים צריכה להיות וולונטרית. בפסק הדין "אוניברסיטת ת"א נגד ארגון הסגל האקדמי" נקבע כי החברות בארגון עובדים צריכה להיות אישית וישירה. ובפסק דין של בג"צ "הסתדרות העובדים החדשה נגד ביה"ד הארצי לעבודה" (הידוע גם בשם "בג"צ עמית") נקבעו סימני היכר לארגון עובדים יציג, כגון: ארגון של קבע, קיומו של תקנון, חברות אישית ורצונית, רוב של עובדים שכירים, עצמאיות הארגון ועוד.
 
פסיקות בתי הדין לעבודה וגם בג"צ הינם רבות ומגוונות, ומכילות הלכות משפטיות רבות בסוגיות מרכזיות ועקרוניות בתחום דיני העבודה. פסיקות אלו כוללות גם לא מעט תקדימים, בהם בתי הדין משנים את עמדתם נוכח השינויים שחלים בעולם העבודה. לכן, כדי לדעת האם יש בסיס לכל תביעה משפטית בתחום דיני העבודה, עליכם לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין לדיני עבודה, המכיר את כל התקדימים המשפטיים ופסקי הדין הרלוונטיים.

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר      
 
 

 

דרך מנחם בגין 48, מגדלי אביב, תל אביב 
טל': 3218640 - 072   פקס: 6397304 - 03  דוא"ל:lawyers@kaisman-law.co.il
 

          דיני עבודה - עורך דין דיני עבודה - ייעוץ משפטי

 
Show Profile